Usługi


Cennik

 

Przewodnik nagraniowo - wydawniczy


Przewodnik Informacyjno-cenowy

     

Dla tych, co pierwszy raz szukają informacji o sposobie i kosztach nagrania płyty (pełnej czy też kilka utworów demo) przygotowaliśmy kilka informacji o kolejności działań i kosztach.
Ogólna kolejność działań i koszty:
- Opracowanie i aranżacja utworów przez zespół (może być z naszą pomocą, lecz za stosowną opłatą, o czym niżej)
- Nagrywanie w studiu poszczególnych instrumentów i wokalu (koszt 70 zł. za godzinę lub 400 zł. za dniówkę)
- Miksowanie utworów (koszt według cennika godzinnego lub od utworu np. 500 zł./za utwór)
- Mastering płyty, czyli końcowa obróbka brzmieniowa i przygotowanie do produkcji (ok. 1000 zł.)
- Produkcja płyt (same płyty lub kompletne wydanie w opakowaniach - cennik na oddzielnej stronie
Bliższe informacje i porady:
- Czas i przebieg pracy w studio uzależniony jest od wcześniejszego przygotowania muzyków i od liczby instrumentów w zespole. Dobrze przygotowany zespół nagrywa szybciej. Przy słabiej przygotowanym zespole proces nagrywania i późniejszego mixu trwa dłużej i choć można uzyskać zadawalający efekt nagrań, to jednak wymaga on dużo więcej czasu pracy w studio, a co za tym idzie - kosztów.  Czas pracy zależny jest także od liczby instrumentów w zespole, liczby wokalistów, chórków itp. Najczęściej poszczególne instrumenty nagrywa się osobno, stąd im większa ich liczba, tym dłuższy czas pracy - jednak warto stosować więcej i różnorodnych instrumentów dla ciekawszego efektu finalnego nagrania.
- Niejednokrotnie najważniejszym wykonawcą na płycie jest wokalista, stąd jemu poświęca się najwięcej czasu podczas nagrań i obróbki dźwięku.
- Koszt pracy w studio można ustalić od godziny (70 zł./godz.) lub od dniówki (400 zł. /za ok. 8 g. pracy) lub nawet od tygodnia. Można także ustalić cenę od całości projektu np. 12 tyś. zł. i rezerwujemy studio nawet na cały miesiąc.
- Trzeba zaznaczyć, że czas pracy to nie tylko czas nagrywania ale także późniejszy proces obróbki materiału: mix i mastering. Ten etap pracy jest czasami dłuższy niż samo nagrywanie. Można go liczyć w godzinach czy dniówkach ale częściej ustala się go od wykonania jednego utworu. Cena zależy od skomplikowania utworu i jakości gry muzyków. Cena może się wahać od 300-1000 zł. za utwór (mogą być przy tym obecni przedstawiciele zespołu). Na koniec konieczny jest mastering płyty, czyli zabiegi nadające ostateczne brzmienie płycie i przygotowujące płytę do produkcji (koszt ok. 1000 zł. za pełną płytę lub mniej za mniejszą objętość płyty)

-  Produkcja płyt CD (tłoczenie lub kopiowanie płyt z nadrukiem)
Studio posiada maszyny do kopiowania i nadruku płyt. Większą liczbę tłoczy w fabryce.
Cennik jest następujący:   zobacz cennik

- Obsługa wydawnicza - pełny produkt z okładkami, pudełkami itd.
   Studio Fanfara jest także wydawnictwem fonograficznym, dlatego może świadczyć usługi w zakresie publikacji płyt CD.
Potrzebne są tutaj:
- Druk okładki i wkładki do pudełka. Wydruki realizujemy wg otrzymanych projektów lub mogą je wykonać dla państwa nasi projektanci (cena do uzgodnienia w zależności od zaawansowania projektu. Waha się od 500-1000 zł.)
- Pudełka. Mogą nimi być standardowe pudełka lub nietypowe konstrukcje kartonowe (np. digipacki jedno lub wielołamowe), które można dowolnie zaprojektować. Zob. przykład. Pudełka te są potem odpowiednio konfekcjonowane czyli foliowane itp.
- Cena pełnego produktu (płyty, okładki, opakowanie, foliowanie itd.)

Informacje dla WOKALISTÓW, którzy nie mają własnego zespołu:
- Zdarza się, że wokalista lub wokalistka pragnie nagrać solowa płytę lecz nie ma własnego zespołu.
Sytuacja jest w tym wypadku znacznie trudniejsza, gdyż należy wcześniej przygotować podkład muzyczny.
Najlepiej gdy może to zrobić sam muzyk-wokalista, gdyż zachowa swój własny niepowtarzalny styl.
Może mu w tym pomóc nasze studio na podstawie dostarczonej melodii i sugestii stylistycznej - lecz wiąże się to z opłatą.
Przygotowanie podkładu wymaga bowiem najpierw aranżacji utworu, a następnie jego nagrania.
Nagranie podkładu muz. może się odbyć 2 sposobami: na zasadzie osamplowania MIDI lub nagrania instrumentów na żywo.
- Cennik przygotowania podkładu różni się od sposobu jego wykonania:
      - Zaaranżowanie 1 utworu i osamplowanie MIDI - od 500-1000 zł. (w zależności od stylu i zaawansowania)
      - Tylko osamplowanie 1 utworu MIDI już dostarczonego do studia (ok. 400 zł.)
      - Nagranie 1 podkładu muzycznego z żywymi instrumentami - ok. 3000 zł. (wyższa cena związana jest z tym, że studio musi wynająć muzyków i każdego opłacić. Im lepszy muzyk, tym najczęściej wyższa cena jego wynajęcia. Jeżeli mniejsza liczba instrumentów, to mniejsza cena).

Informacje dla tych, którzy chcą nagrać swój KONCERT LIVE:
- Dotyczy to zazwyczaj zespołów chóralnych, kameralnych, organistów lub wszystkiego razem.
W tym wypadku bardzo istotnym jest aby zespół uzyskał pozwolenie na nagranie w danym obiekcie np. w sali koncertowej, filharmonii lub kościele. Bez pozwolenia nie można nagrywać.
Na koszty składają się:
     - Nagranie koncertu - ok. 1000 zł. netto + koszty podróży.
     - Obróbka materiału i mastering  - 1000 zł. netto
     - Produkcja płyt itp. jak w cenniku
- Nagrań koncertu możemy dokonać w systemie surround (5.1, DTS), znakomicie odzwierciedlającym naturalne warunki akustyczne sali koncertowej czy kościoła. W tym wypadku cena nagrania się nie różni, natomiast zwiększa się cena obróbki materiału i masteringu do 2500 zł. Wydanie takiego nagrania na płycie CD (w systemie DTS) nie różni się cenowo, natomiast wydanie go w wyższej jakości na płycie DVD (w systemie Dolby Digital 5,1 lub DVD-Audio, SACD, DTS o wyższym próbkowaniu) wymaga zwiększenia kosztów odpowiednich do produkcji płyt DVD.

Produkcja płyt DVD
    - Jak w cenniku

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy choć ogólnie problematykę związaną z nagraniami i produkcja płyt. Widać jednak, że jest to proces dość skomplikowany i zależny od wielu elementów, stąd najlepiej omówić się na spotkanie w studiu i spokojnie porozmawiać, wybierając najlepsze rozwiązanie.

o. Julian Śmierciak OFM   © 2003