Chór i Orkiestra Kameralna
NICOLAUS

"Józef Elsner, Msza a-moll"
- płyta CD

Cena:20.00 zł.

 

  SPIS UTWORÓW:

J. Elsner, Msza a-moll, op.81 - części:

1.
Kyrie
2. Gloria
3. Credo
4. Sanctus
5. Benedictus
6. Agnus Dei


 Posłuchaj fragmentów mp3

   Prezentowana na płycie Msza a-moll Józefa Elsnera, zachowana w archiwum na Jasnej Górze, powstała w 1843 r. Zgodnie z własnoręcznym zapisem kompozytora powstała na poświęcenie nowego kościoła św. Karola Boromeusza w Warszawie.
   Pierwsze wykonanie tego dzieła przez Chór i Orkiestrę kameralna "Nicolaus" zabrzmiało w Łańcuckim Zamku w 2008 r., w III rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II. Rejestracja tego dzieła na płycie miała miejsce w 2011 r. w kościele św. Mikołaja i Stanisława w Jarosławiu. Jest to jedno z najpiękniejszych dzieł polskiej muzyki sakralnej, a zarazem próbka nadzwyczaj bogatej i różnorodnej twórczości Józefa Elsnera.

WYKONAWCY:
Chór i Orkiestra Kameralna "NICOLAUS" - Dyrygent -
Zdzisław Magoń
Soliści: Izabela Magoń (sopran), Judyta Fąfara (alt), Artur Nycz (tenor), Dawid Krzysztoń (bas)

NAGRANIE: Studio FANFARA -2011 r.
Nagranie zrealizowano w kościele św. Mikołaja i Stanisława w Jarosławiu.
Realizacja, mix i mastering: Julian Mieczysław Śmierciak, Łukasz Jakubowski

Wydawca: Studio "Fanfara" - FCD-29, 2011

    Józef Elsner (1769-1854) - muzyk, kompozytor, dyrygent, pedagog, wydawca i organizator życia muzycznego, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli kultury muzycznej w Polsce I poł. XIX wieku. Znany głównie jako nauczyciel Fryderyka Chopina, jest coraz częściej przypominany przez muzykologów i stawiany w rzędzie wybitnych i znaczących dla europejskiej kultury kompozytorów.
   Chór i Orkiestra kameralna "Nicolaus" to godny naśladowania przykład pasji muzycznej, jaką zaszczepił w młodych ludzi dyrygent Zdzisław Magoń. Uczył swych wychowanków od podstaw gry na instrumentach i śpiewu, osiągając nadzwyczajne efekty, a co najważniejsze- radość muzykowania. Koncertują niemal w całym świecie. Nagrali 4 płyty. Wydobywają tez ze skarbca muzyki polskiej takie nieznane perełki, jak twórczość Józefa Elsnera i innych.

Strona www zespołu

Ta płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2012

o.  Julian Śmierciak OFM   © 2008